Paşaköy Kasabası Tanıtım Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Paşaköy Kasabası Tanıtım Forumu

www.pasakoy.org

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Tükenmez kalemin dolmakalemden farkı nedir?

YazarMesaj
mustafaasil
Albay
Albay

Tükenmez kalemin dolmakalemden farkı nedir? Empty
MesajKonu: Tükenmez kalemin dolmakalemden farkı nedir?   Tükenmez kalemin dolmakalemden farkı nedir? EmptySalı Ağus. 14, 2007 7:39 am

Kalemin tarihi yazınınkinden de eskidir. İlk insanlar sivriltilmiş çakmak taşlarıyla duvar resimleri yapmıştır. Mürekkepli metal kalemler Romalılar tarafından biliniyordu. Tükenmez kalem adı ile bilinen bilye uçlu kalemin ilk modeli 1880 yılında yapılmıştır fakat rağbet görmemiştir. Uçakların gelişmesiyle gündeme tekrar gelir. Uçaklar 2-3bin metreye çıkınca hava basıncı oldukça azalır. Dolmakalem mürekkebi basınç nedeniyle dışarı akarak kağıdı ya da giysiyi lekeler. 2.Dünya Savaşı'nda askeri uçaklarda kullanılan tükenmez kalem sonradan yaygınlaşmıştır. Tükenmez kalemlerde mürekkep kağıda pirinç uçtaki yuvaya yerleştirilmiş minik bir bilye aracılığıyla aktarılır. Fakat dolmakalemin özelliği seçkin ve yazıyı kaliteli kılmasıdır.
http://mustafaasil66.sitemynet.com/mizah/

Tükenmez kalemin dolmakalemden farkı nedir?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Asp Nedir - Active Server Pages