Paşaköy Kasabası Tanıtım Forumu
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Paşaköy Kasabası Tanıtım Forumu

www.pasakoy.org

AnasayfaAnasayfa  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Türkiye çölleşiyor mu?

YazarMesaj
mustafaasil
Albay
Albay

Türkiye çölleşiyor mu? Empty
MesajKonu: Türkiye çölleşiyor mu?   Türkiye çölleşiyor mu? EmptyÇarş. Ağus. 15, 2007 1:48 am

Ankara (AA)- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal, 1970'ten 2007'ye kadar iklim ortalamalarına bakıldığında Türkiye'de ''çöl karakteri'' gösteren hiçbir bölge olmadığının rahatlıkla görülebileceğini söyledi.

Ünal, AA muhabirine, ''Türkiye çölleşiyor'', ''Türkiye Afrika olacak'' şeklindeki iddiaları değerlendirdi. Bu haberlerin, kurumun internet sitesinde yer alan Temmuz Ayı Kuraklık Analiz Raporu'ndan yola çıkılarak oluşturulduğunu anımsatan Ünal, zirai meteoroloji birimi tarafından hazırlanan bu raporların çoğunlukla tarımla uğraşanlar tarafından kullanıldığına dikkati çekti. Ünal, şunları kaydetti:

''Sadece, Temmuz ayı değerlendirmesi alınıp, 'Türkiye çöl oluyor' bilgilendirmesini yapmak doğru değildir. Tarım yılı olarak bahsettiğimiz Eylül, Ekim, Kasım, Aralık, Ocak ayının da içinde olduğu 10 ay süren bir süreç vardır. Biz ay ay ülkemize düşen yağışları değerlendiriyoruz. Bir yıllık periyotta sadece 2 ayı değerlendirerek Türkiye'nin çölleşeceğini, zirai faaliyetlerin olmayacağını söylemezsiniz. Bunu biz de söylemeyiz. Bu ifadeler bilimsel ve tutarlı değil.''

Ünal, Türkiye'nin yarı-kurak iklim şeridi içinde yer aldığını anımsatarak, ''Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında normal yağışlar alınsa dahi yıllık yağışın yüzde 7'sini ancak karşılıyor. Bu durum bile zaten yağışın az olduğunu göstermektedir'' dedi. Genel Müdür Ünal, uzun yıllar ortalama değerlerine bakıldığında Temmuz ayının hemen hemen aynı değerlere sahip olduğunun görülebileceğini de belirtti.

alıntıdır...
http://mustafaasil66.sitemynet.com/mizah/

Türkiye çölleşiyor mu?
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-